Arduino Analog Giriş Fonksiyonu – 2

analogRead() fonksiyonumuzu nasıl kullanacağımızı öğrenmiştik, şimdi ise Analog-Dijital çevirme işlemi sonrası elde ettiğimiz değeri hesaplayacağız.

Bu dersimizde LM35 sıcaklık sensörü ile sıcaklık ölçümü yapacağız. Burada önemli olan, kullanacağımız her elemanın datasheet dosyasına bir göz gezdirmektir. Çünkü çalışma mantığını bilmediğimiz bir elemanı verimli kullanamayız. Öncelikle datasheet dosyamızdan elemanın kılıf şekline bakıyoruz. Çünkü bağlantımızı kılıf şekline göre yapacağız.


Resimde gördüğümüz üzere; 1 nolu uç besleme gerilimini uygulayacağımız uçtur. 4 ila 20V arasında bbesleme gerilimi uygulanabilir. biz beslemeyi 5V yapacağız.

2 nolu uç ise ölçüm bilgisini alacağımız, yani arduino analog pinine bağlayacağımız uçtur.

3 numaralı uç ise GND yani güç kaynağımızın ya da arduinomuzun GND pinine bağlayacağımız uçtur.

Yine datasheet dosyamızı araştırınca elemanın diğer bilgilerine baktığımızda sıcaklık sıfırdan itibaren her bir derece yükseldiğinde LM35’in 2 numaralı ucungaki gerilim +10mV yükseleceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki, çıkıştan 100mV gerilim alıyorsak sıcaklık değerimiz 100/10=10 derece olacaktır. O halde analog girişten okuduğumuz değeri öncelikle voltaja dönüştereceğiz demektir.

Öncelikle analog giriş pininden analogRead() fonksiyonu kullanarak aldığımız değeri Analog-Dijital dönüştürücü çözünürlüğüne bölüyoruz. Ardından elde değeri 5000 ile çarparak milivolt cinsine dönüştürüyoruz.

 

Buradan gerisini kodlarla anlatalım;

Kodlarımızı yazıp Arduino UNO muza yükledikten sonra bağlantımızı aşağıdaki görseldeki gibi yapacağız ve USB bağlantısını bilgisayarımızdan ayırmadan Araçlar menüsünden Seri Port Ekranı’nı açacağız.

Seri Port Ekranı’nda değerler görünüyorsa sorun yok demektir.

 

 

Yorum Yap