ADC Hesaplayıcı

Analog-Dijital Dönüşüm Hesaplama aracımız, analog girişe sahip mikrodenetleyici ve modüllerde, girişe uygulanan gerilime göre dönüştürme sonucunu ya da dönüştürme sonucuna göre girişe uygulanması gereken gerilim değerini hesaplamaya yarayan araçtır.

Analog sinyaller dijital sinyallerin aksine belli bir aralıkta, “n” sayısı kadar değer alabilen sinyallerdir. Örneğin mikrodenetleyiciler 0 ile 5V arasında çözünürlüğe göre “n” kadar voltaj değeri alabilir. Çözünürlük ne kadar yüksek ise, okunan değer o kadar hassastır. Örneğin PIC mikrodenetleyiciler analog girişlerinden 10, 12, 14 ve 16 bit çözünürlükte değer alabilir. 0 ila 5V arasında 10 bit çözünürlükteki Analog – Dijital dönüştürme işleminde 5 Voltu 10 bitlik en yüksek sayı olan 1023 sayısına bölerek, 4,9mV hassasiyetinde değer okuyabiliriz. eğer 16 bit çözünürlükte Analog – Dijital dönüştürme işlemi yaparsak, 0,76 mV hassasiyetinde Analog değer okuma işlemi yapabiliriz.

Analog – Dijital Dönüşüm hesaplama aracımız ile, dönüştürme aralığının alt ve üst sınırlarını da belirleyerek hesaplama yapabilirsiniz. Örneğin 4-20mA ADC kullanırken, alt sınırın 4mA olması  gerekmektedir. Bu durumda alt sınırı belirterek dönüştürme sonucunu daha iyi hesaplayabilirsiniz.

Analog Dijital Dönüştürme işleminde kullandığımız fonksiyonlar aşağıdaki gibidir;

1- Voltaj Değerine Göre Dönüştürme Sonucunu Hesaplama:

ADC Fonksiyonu 2

2- Dönüştürme Sonucuna Göre Voltaj Değeri Hesaplama:

ADC Hesaplama Fonksiyonu