SQL Nedir

SQL (Structured Query Language) yapısal sorgu dili olarak bilinen, standart veritabanı sorgulama dilidir. SQL sorgu dilini MS Access, MS SQL, MySQL, SQLite gibi veritabanlatrında sorgulama işlemleri yapıldığı gibi, programlama dilleri içerisinde veritabanı sorguları yapmak için de kullanılabilir. SQL programlama dili değildir. SQL verilerin kaydedildiği veri tabanından veri seçmek, güncellemek ve veri eklemek için kullanılan sorgulama dilidir.

SQL örnek sorgusu aşağıdaki gibidir;

Birden çok verinin kayıt edilmesi konusunda oluşabilecek karmaşıklıkları ve veriye erişim konusunda doğabilecek aksaklıkları önlemek amacıyla veritabanı sistemleri geliştirilmiştir. Veritabanında veriler tablolar halinde saklanır, tablolar ise satır ve sütunlardan oluşur. Sütunlar (Alanlar) verilerin Tip, Uzunluk ve Özniteliklerinin tutulduğu başlıklar, satırlar ise verilerin içeriğinin tutulduğu kısımlar olarak nitelendirebiliriz.

Örnek veritabanı tablosu aşağıdaki gibidir;

Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere veritabanı tablosunu oluşturan sütunlar (alanlar) verilerin niteliklerinin, satırlar ise her öğrenciye ait bilgilerin tutulduğu kısımdır. Yani veritabanı yapısını bir excel tablosu gibi düşünebiliriz. Ancak veri sorgulama işleminde veritabanı excel tablosundan daha kullanışlıdır. Çünkü sorgulama yaparken, istenilen üyenin yalnızca istenilen bilgilerine ulaşabiliriz. İnternet ortamında erişebildiğiniz tüm veriler veritabanı yardımı ile kayıt altında tutulur.

SQL veri tabanı sorgularının bir çoğu  tüm veritabanı tiplerinde aynı olsa da, bazı sorgular MsSQL, MySQL, SQLite gibi veritabanı yapılarına göre farklılık gösterebilir. Biz bu ders serimizde ücretsiz açık kaynaklı veritabanı sistemi olan MySQL veritabanına göre sorguları öğreneceğiz.

MySQL veritabanını kullanabilmemiz için öncelikle bilgisayarımıza MySQL server kurmamız gerekmektedir. MySQL server kurulumu için genelde XAMPP server kullanılsa da, WAMP, NAVICAT gibi başka alternatifler kullanabilirsiniz.

XAMPP serveri apachefriends.org  adresinden indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz dosyanın kurulumunu yaptıktan sonra uygulamayı başlatıp aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

Kurulumun son adımında karşınıza aşağıdaki görselde olduğu gibi dil seçimi gelecektir. Eğer dil seçimi gelmediyse C:\xampp\ dizini altındaki xampp-control.exe dosyasını çalıştırabilirsiniz.

Yukarıdaki görselde dilinizi seçtikten sonra, aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız;

Bu ekranda PHP çalıştırmak için kullanılan Apache ve MySQL seçeneği karşısındaki start butonlarına tıklayarak serverları aktif hale getiriyoruz. Ve MySQL üzerinde çalışmak için MySQL modülü karşısındaki Admin butonuna tıklayarak MySQL çalışma ortamı olan phpMyAdmin uygulamasını tarayıcı üzerinde başlatıyoruz. Bu ders serimizde bu programı sürekli kullanacağımız için yukarıda bahsettiğim C:\xampp\ dizinindeki “xampp-control.exe” dosyasını masaüstüne kısayol oluşturarak daha çabuk erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap