Javascript Dili

Javascript client tarafında çalışan, etkileşimli websiteler oluşturmak için kullanılan betik (derlenmeye gerek duymayan) bir programlama ya da script dilidir. Javascript dosyaları genellikle html sayfalarında, sayfayı kullanıcı etkileşimli hale getirmek için kullanılır. Tarayıcı tarafında çalıştığı için sayfa bir defa yüklendikten sonra sunucu ile bağlantı kurmaya gerek duymadan çalışabilir. Bu sebeple kullanıcı işlemleri ve matematiksel hesaplamalar sunucuya yük bindirmeden direkt tarayıcı üzerinden yapılabilir.

Harici dosya uzantısı *.js dir. Ancak HTML sayfalarda basit fonksiyonlar için kullanılan javascript fonksiyonları için ekstradan farklı dosya kullanmaya gerek duymadan “<script>…</script>” elementleri arasında doğrudan çalıştırılabilir.

Örnek yapı:

 

Yukarıda görüldüğü üzere normal bir html sayfası içerisine <script> </script> elementleri arasına javascript kodlarımızı yerleştirdik ve sayfa açılınca Merhaba Dünya mesajı verdirdik. Ardından sayfaya Merhaba Javascript yazdırdık.

Ayrıca javascript dosyalarını harici olarak HTML dosyasına ekleyebilir ve HTML ve Javascript kodlarını farklı sayfalar olarak oluşturabiliriz.

Böyle bir kullanım bize HTML sayfalarındaki karışıklıkları önlememizi sağlar. HTML sayfalarına harici bir javascript dosyası eklemek için aşağıdaki kodları HTML sayfamızdaki <head> </head> etiketleri arasına yazarız;

 

Yukarıdaki kodda script elementinin src özelliği içerisine harici javascript dosyasının yolu yazılır. Eğer kullandığımız HTML ve ona ekleyeceğimiz javascript dosyası aynı dizinde ise, yukarıdaki etiketteki gibi direkt olarak dosya adı ve uzantısını yazmamız yeterli olacaktır.

Javascript kodları HTML dosyalarında eğer <head> </head> etiketleri arasında kullanılırsa sayfa içeriği yüklenmeden önce çalışır, eğer <body></body> etiketleri arasında kullanılırsa sayfa içeriği yüklenirken çalışır.

Söz Dizimi (Syntax): Javascript dilinde bir takım temel kurallar vardır. Bunlar;

Diğer orta seviye dillerdeki gibi satırlar noktalı virgül “;” ile sonlandırılır.

Javascript dilinde yorum satırları dediğimiz satırlar vardır. Bunlar herhangi bir satırda, o satırda yazılan kodların ne işe yaradığını açıklamak için kullanılabilir. Yorum satırları tarayıcıda yorumlanmaz (derlenmez) ve son kullanıcı tarafından görünmez.

Tek satırlı yorumlar için çift slash “//” kullanılır. Ancak yorum limiti enter tuşuna basılıncaya kadardır.

Çok satırlı yorum başlangıcı “/*” ile başlar ve çok satırlı olarak yorum yazılabilir ve yorum satırı “*/” ile kapatılabilir.

Örnek;

 

Bu kategorideki bir sonraki dersimizde javascript dilindeki değişkenleri ele alacağız.

Yorum Yap