Hangi Dil İle Başlamalı

Öncelikle hangi dil ile başlamalıyım sorusu yerine ne yapmak istiyorum sorusunu kendimize soralım.

Eğer web programlamada kendinizi geliştirmek istiyorsanız JavaScript şart olmakla birlikte PHP ya da ASP.NET dillerinden birini öğrenmelisiniz. PHP dilinde kaynak sıkıntısı çekmezsiniz ve açık kaynak dil olduğu için tercih sebebidir. Pazar payı yükseltir ancak kural tanımaz bir dildir. ASP.NET ise Microsoft şirketinin geliştirmiş olduğu bir dildir. Kendi eğitim platformu olan www.acikakademi.com sitesinden programlamayı öğrenebilirsiniz.

Yok ben Masaüstü ya da mobil uygulamalar peşindeyim diyorsanız en çok kullanılan;

1- C# – Windows, Windows Phone

2- Swift – MacOS, IOS

3- Java – Platform Bağımsız, Açık Kaynak(Windows, Linux, MacOS), Android dillerinden birisini seçebilirsiniz. Orta seviye bir dil ile başlamanızda fayda var. Yüksek seviye dil ile başlarsanız çabuk öğrenirsiniz ancak makinayı anlamazsınız, düşük seviye dil ile başlarsanız öğrenmekte çok zorlanırsınız ancak makinanın nasıl veri işlediğini anlarsınız.

Ben elektronikçiyim diyorsanız eğer, önerebileceğim diller; C ve Assembly. Arasıra masaüstü programlara ihtiyacım olur derseniz Java ya da C# ile taçlandırabilirsiniz.

Hangi dil ile başlarsanız başlayın başladığınız dili en iyi şekilde öğrenmeye çalışın. Unutmayın programlama dillerinin birbirine göre pek üstünlükleri yoktur, en iyi dil bildiğiniz dildir. İngilizce ve Türkçe’de nasıl derdimizi her şekilde anlatabiliyorsak Java ve C# dilide o şekildedir. İnanın bana, bir dili iyi şekilde kavradığınızda, aynı seviyedeki diğer dilleri öğrenmeniz pek zor olmayacaktır. Örneğin ben programlamaya C# ile başladım, PHP, CCS , ve Arduino kendi kendine geldi. Sadece komutları ve kod yapısını öğrenmem yetti.

Şimdi Bismillah deyin ve seçtiğiniz dilde “Merhaba Dünya” ile kod yazmaya başlayın.

Yorum Yap